Schneeberg – Zpět na místě činu 20. 2. 2016

Už jsme zase tady. Po zkušenostech z minula, chceme vyzkoušet něco lehkýho – spíš zimní turistiku. Novembergrat 1+ je přesně ono. Nástup protivnej a dlouhej, jako vždy, ale tak to má být. Vítr nám taky dává zabrat, ale hrneme to pod nástup na náš hřeben. Pod nástupem jsme skoro bych řekl v „letním“ čase.

Jdeme sólo, lano necháváme v batohu. Mačky s cepínem jsou třeba, zkusili jsme to bez, ale je to namrzlý. Výhledy super, vítr se trošku klidní, takže si to užíváme. Na náhorní plošině jsme taky celkem rychle a v pohodě. Vidím chatu – ve vítězném opojení dostáváme chuť na pivo. Lámanou angličtinou se zkouším domlouvat se Slováky, jestli tam mají otevřeno. Nemají, škoda. Příště začnu rovnou česky. Kdo jinej než Čech nebo Slovák by tam v zimě lozil, že. Půjdeme se aspoň mrknout na vrchol Schneebergu. Náhorní plošina teda není až taková plošina, je to furt do kopce a celkem daleko. Slováci tam jdou taky. Džentlmensky je necháme šlapat stopu. Na vrcholu (2076 h.m.) fouká fest, ale výhledy na Rax a Hollental stojí za to.

Sváču dáváme v závětří další zavřené chaty. Po svačině zjišťujeme, že winterraum byl otevřenej – příště musím víc lomcovat dveřma. Nejkratší cesta dolů se nám nezdá. Nevíme, kudy to vede, a je to na závětrné straně, kde je dost nafoukanýho sněhu. Vítězí opatrnost, jdeme dokola. Obcházíme masiv Schneebergu po kolejích zubačky, která v zimě nejezdí. V létě je to výletní oblast s hotelem, dětským hřištěm a atrakcema pro túristy, co přijedou zubačkou. Teď je hotel zafoukanej do 2. patra a nikde nikdo. K autu se dostáváme v 16:30. Jsem docela ucaprtanej, ten sestup byl dlouhej až moc. Ale byl to povedenej výlet.

Celá túra nám trvala 8 hodin. Na jeden den lze Novembergrat podle mě doporučit. Cesta je značená červenou barvou na skále. Není to teda úplně zadarmo, převýšení 1200 metrů dá zabrat. Turistika v obtížnosti 1+ je ale se zimní výbavou na pohodu. Z minula pošramocený morál jsme posílili, takže příště to bude o trošku víc – něco za „2“. O výsledku dalšího pokusu Vás budeme informovat.

Schneeberg team: Jara, Pája, Honza

J.