24. – 26. 1. 2020 Skitouring v Niedere Tauern – oblast Lungau

Celkem náhodně jsme s Pájem vyrazili na neplánovaný výlet za skialpem. Sněhu všude málo, chce to bohužel jezdit trošku dál. Lungau je 450 km, celkem daleko, ale je tam krásně. Údolí je okolo 1200 – 1500 vysoko, takže i přes málo sněhu lze stoupat na pásech už z parkoviště. Jen si člověk musí vybrat správný směr a kopec. Málo sněhu = bezpečno 😃 Člověk v tom musí hledat i pozitiva.

Balonspitze  2485 m;  1400 h.m.;  dif: 2/3

Kopec jsme vybrali z průvodce. Nahoře jsme zjistili, že tam od posledního sněžení byli dva lidi. Všichni asi lyžovali na bližším svahu, ten jsem v průvodci ani nenašel. Za celej den jsme nepotkali vůbec nikoho. Sníh nahoře dobrej, viditelnost horší. Výstup i sjezd technicky jednoduchej, fyzicky, pro mě, docela záhul. Byl jsem po nemoci – to je mimochodem dobrá výmluva, když už člověk nemůže 😃.  Pája mě dovedl k autu, jak slepýho koně.

Preber  2740 m; 1230 h.m.;  dif: 2

Zdejší klasika. Na kopci se pohybovalo cca. 20 lidí. Je to kousek nad Tamswegem, zdejším centrem. Místňáci si sem chodí zalyžovat v neděli, místo kostela. Borci v kombinézách tady dělají rychlostní rekordy – aktuální je něco pod hodinu. My jsme to šli nahoru 3 hodiny, průvodce udává 4. Počasí super, slunko, skoro bez větří. Dolů jsme to hrnuli ještě po zmrzlým, což není ideální. Pak rychlá polívka, pět hodin v autě, a byli jsme doma.

Jeli jsme v pátek odpoledne tam, stihli dvě túry, v neděli navečer návrat. Pro někoho asi daleko na tak krátkou dobu pobytu, ale jestli si mám vybrat, jestli budu sedět na prdeli, nebo podobný výlet, tak je to jasný. V případě zájmu mám knižní průvodce na skialp od Glockneru až po Vídeň. Zájemcům z řad oddílu můžu půjčit. Jen vám bude hrozit, že se budu chtít přidat 😃

Zapsal: j